Opieka nad dzieckiem

W przedszkolach realizowana jest także tak zwana podstawa programowa

Autor zdjęcia: Matt Molinari

Narodziny dziecka to naprawdę piękne wydarzenie, które zmienia życie całej rodziny. Odkąd pojawił się nowy człowiek, małżeństwo skupia na nim całą swoją uwagę i stara się zapewnić mu to, co najważniejsze, czyli:

• Miłość
  • Bezpieczeństwo
  • Beztroskie dzieciństwo
  • Dobra materialne

Continue reading

Przyjazne przedszkole

Rozpoczęcie przedszkola przez trzyletnie dzieci, to duża zmiana w życiu ich, oraz całej rodziny. Maluchy, które przebywały na co dzień z rodzicami, nagle rozstają się z nimi i zaczynają wkraczać w samodzielność. Dziecko powinno być odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia przedszkola. Nie chodzi tu jedynie o zaplecze materialne i przybory, ale przede wszystkim o stan psychiczny i emocjonalny.

Zdarzają się maluchy, które mimo, iż mają trzy lata, nie są w stanie poradzić sobie z rozłąką i cały czas płaczą w przedszkolu. Niekiedy podejmowana jest decyzja o odroczeniu uczęszczania na zajęcia do czasu, kiedy maluch będzie na tyle dojrzały, aby odłączyć się od rodziców. Dużą rolę pełnią tutaj nauczyciele. Jeżeli potrafią wprowadzić oni dziecko w przedszkolny świat, to mamy pewność, że będzie tam ono bezpieczne i zadowolone.

Z czasem dzieci zaczynają czuć się w przedszkolu jak w drugim domu. Zawierają tam przyjaźnie, uczą się nowych umiejętności. Obserwują rówieśników i poznają sposoby na funkcjonowanie w grupie. Wszystkie te atuty to zasługa nie tylko placówek państwowych, ale także prywatnych. Pracują tam wykwalifikowani nauczyciele, którzy wkładają całe serce w opiekę nad dziećmi. Placówki prywatne realizują też podstawę programową, dzięki temu maluchy uczą się tego, co obowiązuje wszystkie przedszkolaki, niezależnie od placówki, do jakiej uczęszczają.

Przedszkola na Kabatach również prowadzą zajęcia dla najmłodszych dzieci. Rodzice z tej części Warszawy nie muszą martwić się o szukanie dobrego przedszkola dla swoich dzieci. Jeżeli dziecko wraca z przedszkola uśmiechnięte i z chęcią wraca do niego kolejnego dnia, to mamy pewność, że nauczyciele opiekują się nim najlepiej jak potrafią i możemy być o nie spokojni.

Wybór przedszkola

Szukając przedszkola dla swojego dziecka musimy kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Wiadomym jest, że liczy się dla nas wyłącznie dobro dziecka i chcemy dla niego jak najlepiej. Continue reading

Zapisy do przedszkola

W marcu i kwietniu każdego roku odbywają się zapisy do placówek przedszkolnych. Jest to pierwszy etap edukacji dzieci, który związany jest także z czasem beztroski. Poza nauką, dzieci większość czasu w przedszkolu spędzają na zabawie i integracji z rówieśnikami. Jest to pierwsze wejście w grupę, które przyzwyczaja maluchy do współpracy i funkcjonowania w społeczeństwie.

Do wyboru rodzice mają placówki prywatne i państwowe. W przedszkolach miejskich rodzice otrzymują dotację z budżetu państwowego, dzięki czemu opłaty są niższe. Pięć godzin w ciągu dnia jest bezpłatne. Dopiero za kolejne rodzice wnoszą opłaty. Jeszcze kilka lat temu opłaty w przedszkolach prywatnych były dużo wyższe. Dziś jednak można znaleźć placówki, które mają ceny przybliżone do tych w placówkach miejskich. Dzięki temu większa liczba rodziców może skorzystać z usług przedszkoli prywatnych, bo cena nie jest przeszkodą w zapisaniu tam dziecka. Nie ma co ukrywać, że to często była granica, którą trudno było przeskoczyć. Jednak dzięki dużej konkurencji, ceny są naprawdę przystępne. Na Kabatach w Warszawie także można skorzystać z przedszkoli, które w rozsądnej cenie oferują opiekę nad maluchami i zapewnienie im wszelkich, potrzebnych zajęć.

Oprócz realizowania podstawy programowej, dzieci mają także możliwość korzystania z dodatkowych zajęć z różnych dziedzin. Mogą brać udział w lekcjach tańca, czy urządzać teatrzyk. Oprócz tego przedszkola proponują także zajęcia z pierwszej pomocy czy bezpieczeństwa na drodze. Wszystkie te wiadomości mają wprowadzić dziecko w codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie i zapoznać z obowiązującymi zasadami. W grupie dzieci chętniej współpracują i skupiają uwagę na przeprowadzanych zajęciach. Owocuje to lepszym przygotowaniem do szkoły podstawowej.

Wyprawka przedszkolna

Gdy zapiszemy nasze dziecko do przedszkola, jesteśmy o informowaniu o przygotowaniach, które trzeba poczynić. Bardzo często tuż przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, organizowane są zebrania dla rodziców. Continue reading